- Maść żywokostowa – właściwości i zastosowania na różne dolegliwości
- Jaką pralnię w Warszawie wybrać?
- Jak Zabezpieczyć Swój Samochód Przed Uszkodzeniami: Nowoczesne Metody
- Top 5 Najczęstszych Problemów z O-Ringami i Jak Je Rozwiązać
- Nauka i zabawa w jednym: Odkryj świat z "Samochodami S.O.S" i "Mojym pierwszym pociągiem - zwierzęta"
Naleśniki – historia, rodzaje i przepisy
Historia placka z mąki i mleka
Prawdopodobnie jakieś pierwowzory współczesnych naleśników spożywano już w starożytności. Nie mamy jednak pewności jak te ówczesne naleśniki przygotowywano. W średniowiecznej Europie raczej praktykowano coś na kształt dzisiejszych racuchów. Dopiero z XVI w. pochodzą bardziej konkretne dane na temat potrawy, która przypomina dzisiejsze francuskie crespes, smażone w maśle. Co ciekawe, w tamtych czasach zamiast mleka do ciasta dodawano białe wino. Były to jednak mniej wystawne dania, dlatego też nie zachowało się zbyt wiele przepisów. Zapisywano wtedy raczej składy bardziej skomplikowanych potraw, do których używano drogich i mało dostępnych produktów.
Pierwsze ślady przepisów, które rzeczywiście przypominają sposób przygotowywania współczesnych naleśników pochodzą z Holandii. Do ich przyrządzenia używano jedynie mleka, mąki i jajek z odrobiną cukru. W XVIII wieku przepisy na różnego rodzaju naleśniki znajdują się już w wielu europejskich książkach kucharskich. Również w Polsce takie przepisy się pojawiają, choć początkowo są to głównie przekłady z języka francuskiego lub angielskiego. Niemniej naleśniki były już wtedy na pewno obecne na polskich stołach.
W XIX wieku powstaje już szereg typowo polskich przepisów na naleśniki. Można wśród nich znaleźć przepis na naleśniki z grzybami, ze słodką kapustą, ale również na słodko, z powidłami czy z kremem. Pojawiają się też wskazówki żeby oprócz mleka w przepisie dodać wodę, co ma mieć wpływ na ich większą kruchość.
Współczesne rodzaje naleśnika
Obecnie w naszej kulturze dzielimy naleśniki na francuskie i amerykańskie. Amerykańskie tzw. pankejki charakteryzuje dodanie proszku do pieczenia. Układa się je jeden na drugim i przekłada np. syropem klonowym, masłem, owocami albo bekonem. Są potrawą często podawaną na śniadanie.
Tradycyjne francuskie naleśniki występują w dwóch odmianach. Słynne crepes to naleśniki na słodko, natomiast wszelkie naleśniki wytrawne, często przygotowywane z mąki gryczanej to tzw. gelattes. Sama nazwa crepes jest jednak często nadużywana, spotkać się więc możemy również z wytrawnymi crepes.
Przepisy
Naleśnik to potrawa na bazie mąki, smażona na patelni, w związku z czym przybierająca zazwyczaj okrągły kształt. Ciasto na naleśniki powinno mieć płynną konsystencję, a tłuszczu na patelni nie powinno być zbyt dużo.
Do najpopularniejszych przepisów na wytrawne naleśniki zaliczamy:
Naleśniki ze szpinakiem, kurczakiem i gorgonzolą
Składniki:
Filet z kurczaka
250 gram szpinaku
Puszka pokrojonych pomidorów
Ser gorgonzola
Czosnek
Mąka pszenna
Przygotowane wcześniej naleśniki
Obsmażone wcześniej kawałki fileta z kurczaka w mące połączyć z 250 gram szpinaku. Podgrzewać przez kilka minut.
W osobnym garnuszku, na oliwie, podsmażyć czosnek, a następnie dodać pomidory. Doprawić np. solą , pieprzem i oregano a następnie dusić ok. 10 minut.
Na przygotowane wcześniej naleśniki włożyć farsz z kurczaka ze szpinakiem i zawinąć. Na wierzchu położyć kawałki gorgonzoli. Ułożyć w naczyniu żaroodpornym i polać sosem z pomidorów. Zapiekać ok. 20 minut.
Naleśniki ze szpinakiem, serkiem feta i suszonymi pomidorami
-świeży szpinak
– suszone pomidory
– czosnek
– oliwa
– przygotowane wcześniej naleśniki
Szpinak podsmażyć na oliwie. W osobnym garnuszku rozpuścić masło, dodać przeciśnięte ząbki czosnku, a po kilku minutach szpinak. Naleśniki wypełnić farszem szpinakowym, dodać pomisory suszone oraz kawałki serka feta. Można podsmażyć na patelni, zapiec w piekarniku lub spożywać na zimno.